Práce s kamenem

Přírodní kámen používáme vždy jako příbytek pro rostliny

Přírodní kámen používáme vždy jako příbytek pro rostliny

Máme-li se v tomto obrovském prostoru významu prací s ním a použití jednotlivých druhů hornin orientovat, je potřeba znát historii činností člověka s jejich uplatněním. 

Kámen lidi odjakživa oslovoval, všestranně byl využíván, jak se lidstvo vyvíjelo, dnes však již je brán jako doplněk k představení historie ve stavebních slozích a ve stavařině vůbec. 
V našem řemesle je přírodní kámen používán stále a těší se velké oblibě, obzvláště ten, co nese stopy po dokonalém působení minulosti. Proto jak a proč ho používat, musí pocházet z logického původu a důvodu. Odpovědi, že ,,prý se to tak dělá" a je to ,,móda", jenom vnáší chaos do laického povědomí, jenom stěžuje význam vysvětlení, kdy ho správně a jak použít v okrasném zahradnictví či krajinářství. Ten krásně vytvořený, vylomený či opracovaný kus horniny, přece nepatří do rukou aktivních demagogů, jenž vyzývavě trčící kameny se špičkou klidně postaví kdekoliv, demonstrujíce tím erektivní neochvějnost tělesa, ledabyle vytvořené rybníky, jezera a ,,horská laka", jejich voda obsypaná ostrou frakcí drcené horniny, jsou tak trestuhodná a tento ,,hobbysmus" tak nakažlivý, že se člověk až diví, že se tím lidé nechají obklopit a ještě za to zaplatí.
Další kategorie je míchání ,,dovezených hornin"  či místních, nudná velikost všeho, co unese jeden člověk nebo žena z výletů, roje ,,meteoritů" spadlé do kytek, moderní stavařské triky o důležitosti ,,vyleštěných" oblázků, uvězněné v klecích obrubníků okolo domů, skrývajících jen stavební bordel či plány prací ,,zmrzačené" díky vyhublým rozpočtům. 

To všechno vidíme v naší zemi, to cítíme v zákaznících, jako by se s tím ztotožnili. 
Vždyť vlastní projev o jejich hodnotách je pro nás nejdůležitějším klíčem pro zásadní porozumění, kudy se společně ubírat při vzniku zahrady.

Terénní zpracování přírodním typem hornin
 Kamen    Zavázání kamene  
 Zeď  Připravený výběh pro 250 tun šutříkůPřipravený výběh pro 250 tun šutříků
 Zářez pro opěrnou kamennou zeďZářez pro opěrnou kamennou zeď  Nepostradatelná frakceNepostradatelná frakce

  

Stavby opěrných a lícovaných kamenných zdí, hranic a schodů

Další nádhera, která pomalu mizí, jsou kamenné tarasy, opěrné suché zídky či lícované hraniční zdi, neboli "sedlácké tejny", které byly běžné hlavně ve venkovské zemědělské krajině. 
Za posledních 60 let však tyto památky na předky vzaly za své. S rozvojem stavebnictví - hlavně toho "svépomocí" - padaly do úsporných betonáží všeho druhu i ty "nejpreciznějš" opracované kusy kamenů, které byly posledním dokladem umu předešlých generací. 
Dnes "tupě" vyhlížející psuedokameny na paletách, podezdívkové bloky či stavebnicové prefabrikáty běžně zamořují naše soukromí, jsou však brány prý hlavně jako dobré zhodnocení vlastních investic za potlesku doprovázejících reklam o dokonalosti nabízených materiálů, neboť s nimi je všechno na světě "raz dva" i přesto, že je to hnus a kýč. 

 

Přírodní dlažby ze stavebního kamene

Vznik schodiště ,,z gruntu
Vznik schodiště ,,z gruntu"

Schody připravené pro plný provozSchody připravené pro plný provoz 

 Práce s kamenem

Andezitová cesta k domovu s buližníkovými prahy
Andezitová cesta k domovu s buližníkovými prahy

 Dětské schodiště na hraní
Dětské schodiště na hraní

Suchá zídka z buližníku
Suchá zídka z buližníku

 Rohová hranice zídky
Rohová hranice zídky

Suchá zídka z buližníku  
Hraniční sedlácký ,,tejn" lícovaný  120x80 cm

 Mozaika zídky s kombinací hornin

Obraz   
Obraz ,,Jak odjakživa"

Se zídkou to je již soukromí
Se zídkou je to již soukromí

Ukázka moderní vesnice versus minulostUkázka moderní vesnice versus minulost

Vrchol zídky v plné kráse
Vrchol zídky v plné kráse

 Dlažby z přírodních typů hornin